Forum

Najciekawsze historie świata

Echa polskie
3 sierpnia 2017

Jarosław Kaczyński jest szeregowym posłem czy prezesem Polski?

Władca z zaplecza

Jarosław Kaczyński, silny człowiek stojący za narodowo-konserwatywnym rządem w Warszawie, chce całej władzy w kraju, także nad sądami. Czy potem wyprowadzi rodaków z UE?
Jan Puhl
Der Spiegel Der Spiegel

Centralny ośrodek polskiej władzy nie znajduje się w parlamencie w Warszawie ani w pałacu prezydenckim, lecz w osobliwym, pozbawionym okien budynku, przypominającym z zewnątrz wielopoziomowy parking. Każdego ranka służbowa limuzyna przywozi tu Jarosława Kaczyńskiego, bo poza restauracją sushi, punktem ksero oraz agencją ubezpieczeniową mieści się tu także centrala rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Prezes wchodzi osobnym wejściem. Sztab młodych współpracowników zaopatruje go rano w książki, gazety oraz raporty, prezes czyta wyłącznie po polsku. Po południu na Nowogrodzką podjeżdżają limuzyny z przyciemnianymi szybami. Ministrowie, a niekiedy także prezes Narodowego Banku Polskiego, przychodzą po wytyczne.

Kaczyński nie sprawuje oficjalnie żadnej funkcji państwowej (jest szeregowym posłem), jednak w Warszawie jest niekwestionowanym władcą. Wraz ze swym nieżyjącym już bratem bliźniakiem Lechem założył w 2001 roku partię PiS, z którą dwukrotnie wygrał wybory. W 2015 roku wybrał Andrzeja Dudę, wówczas jeszcze niemal nieznanego europosła, na kandydata do urzędu prezydenta. Nominował także Beatę Szydło do objęcia funkcji premiera. Zarówno prezydent Duda, jak i premier Szydło uchodzą za uległych lokai władcy, choć ten pierwszy wywołał ostatnio zamieszanie w obozie władzy, wetując ustawy o Sądzie Najwyższym.

Nieeuropejski

Ze swojego gabinetu przy Nowogrodzkiej prezes przekształcił kraj w problem dla Unii Europejskiej – i to akurat Polskę, która za czasów liberalnego rządu Donalda Tuska była przez lata wzorowym uczniem wśród nowych państw członkowskich.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć