Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenie
3 sierpnia 2017

Dworskie intrygi w Zatoce Perskiej

Gra o arabski tron

W tle kryzysu w Zatoce Perskiej kryją się dworskie intrygi i rywalizacja rodów. Dyplomaci nie mogą nic wskórać, bo konflikty są nie tylko polityczne, lecz – czasem przede wszystkim – osobiste.
Randeep Ramesh

Tym dyplomatycznym starciem żyje cały Bliski Wschód. Konflikt wokół morskiej, lądowej i powietrznej blokady Kataru przez Arabię Saudyjską i jej sojuszników sprawił, że naprzeciwko siebie stanęli najbardziej zamożni i wpływowi szejkowie. Trwające od tygodni gorączkowe zabiegi dyplomatyczne, by zbliżyć zwaśnione strony, nie doprowadziły do żadnego przełomu. A za blokadą kryją się rodzinne waśnie, które ciągną się znacznie dłużej.

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zerwały w czerwcu ub.r. stosunki dyplomatyczne z bajecznie bogatym Katarem. Ten kraj nad Zatoką Perską dzieli największe na świecie złoża gazu ziemnego z Iranem, wrogiem numer jeden Rijadu. Państwa prowadzące blokadę oskarżają Katar o wspieranie terroryzmu. Dauha zaprzecza.

Emir w szachu

Blokada jest próbą odcięcia Kataru od świata. Zamknięcie granic lądowych nie było trudne, bo prawa dotyczy jednego z najmniejszych państw Azji, leżącego na półwyspie i graniczącego wyłącznie z Arabią Saudyjską. Najbliżsi sąsiedzi zamknęli również przestrzeń powietrzną dla samolotów Qatar Airways, a wody terytorialne – dla statków zmierzających do Dauhy. Saudyjczycy wystosowali 13 żądań, których spełnienie jest warunkiem zniesienia blokady. Domagają się m.in. zamknięcia telewizji Al-Dżazira, medialnego głosu arabskiej wiosny, oraz odcięcia wsparcia dla Bractwa Muzułmańskiego. Mimo interwencji dyplomatycznej Amerykanów impas trwa.

– Władcy w regionie są powiązani siecią relacji rodzinnych i rodowych.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć