Forum

Najciekawsze historie świata

O tym mówi świat
3 sierpnia 2017

Chiny na Czarnym Lądzie

Wielki skok

Chińczycy zalali Afrykę inwestycjami. Chińskie są drogi, kopalnie, porty, elektrownie, sklepy. Miejscowi patrzą na to z nadzieją, ale i z lękiem.
Na podst. The New York Times

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku Wielki Sternik chciał zmienić Chiny z biednego rolniczego kraju w gospodarcze mocarstwo. Plan okazał się katastrofą, a dla Zachodu Mao Zedong jest skompromitowanym dyktatorem i zbrodniarzem, ale pół wieku później wizjonerskie projekty znów wywierają duży wpływ na kadry Komunistycznej Partii Chin. Prezydent Xi Jinping pragnie zapisać się na kartach historii jako ten, który poprzez ekspansję gospodarczą da Chinom pozycję światowego lidera. Ma ogromne możliwości i środki – biliony dolarów z nadwyżki handlowej.

W Pekinie dopiero co ogłoszono z wielką pompą inwestycję 125 mld dolarów w projekt „Jeden pas i jedna droga” – inwestycje infrastrukturalne mające uczynić Chiny sercem sieci linii kolejowych, dróg i rurociągów od Malezji przez Iran po Europę i Afrykę. W perspektywie dziesięciolecia mówi się nawet o 1,6 mld dolarów, co przyćmiłoby powojenny amerykański plan Marshalla. A trzeba pamiętać, że obecny projekt, choć imponujący, stanowi tylko część większej całości – globalnych chińskich inwestycji w złoża surowców i infrastrukturę.

Od węgla do atomu

29-letni inżynier Dylan Teng zaczyna dzień przed świtem. W ciemności maszeruje ulicami założonego przez niemieckich kolonistów miasta Swakopmund, żeby dotrzeć do kantyny, w której dostanie bułeczki na parze i ryżową owsiankę. O szóstej, jak co dzień od prawie 3,5 lat, wsiądzie do firmowego busa i pojedzie do pracy przy największym chińskim projekcie w całej Afryce.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć