Forum

Najciekawsze historie świata

Profile
3 sierpnia 2017

Choroba panamska

BBC News

Premier Pakistanu Nawaz Szarif ustąpił ze stanowiska, pozbawiony przez Sąd Najwyższy prawa sprawowania urzędu. Śledczy zainteresowali się majątkiem rodziny polityka za sprawą tzw. dokumentów panamskich, które wyciekły w 2016 roku. Wynikało z nich, że jego synowie i córka byli powiązani ze spółkami zarejestrowanymi w rajach podatkowych. To wystarczyło sędziom, żeby uznali go za niegodnego pełnienia funkcji szefa rządu.

Historia w Pakistanie się powtarza. Szarif jest osiemnastym z kolei premierem, który odchodzi, nie doczekawszy końca kadencji. Jego przeciwnicy uważają, że Sąd Najwyższy nareszcie zabrał się za walkę z korupcją. Zwolennicy zaś twierdzą, że werdykt podyktowali generałowie (armia ma tu za sobą długą historię prób podporządkowywania cywilnych ośrodków władzy), a cała sprawa budzi wątpliwości prawne.

Polityczne wzloty i upadki to dla Szarifa nic nowego. Zaczynał karierę pod koniec lat 80. w Pendżabie, gdzie sprawnie administrował, ale nie zabłysnął. W 1990 roku został premierem.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć