Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
3 sierpnia 2017

Ram Nath Kovind – prezydent z kasty nietykalnych

Brahma do góry nogami

Wybory prezydenckie w Indiach po raz pierwszy wygrał przedstawiciel pariasów, 71-letni Ram Nath Kovind. To niebywały triumf liczącej 200 mln osób najniższej kasty.
Na podst. gazeta.ru

Rząd Indii i osobiście premier Narendra Modi postawili w kampanii wyborczej na Rama. A całe wybory zostały zdominowane przez nietykalnych, bo Meira Kumar z opozycyjnego Indyjskiego Kongresu Narodowego także wywodzi się z tej kasty. Dominacja nietykalnych w wyścigu prezydenckim to rzecz bez precedensu na indyjskiej scenie politycznej – komentuje Anastasija Timoszyna na portalu Gazeta.ru.

Nowo wybrany 14 prezydent Indii Ram Nath Kovind wywodzi się – podobnie jak premier – z Indyjskiej Partii Ludowej. Prezydent w tym kraju pełni głównie funkcje reprezentacyjne, polityczne decyzje wypracowuje i podejmuje rząd. Jednak zwycięstwo Rama nietykalni uznali za swój wielki triumf i wiążą z nim wielkie nadzieje. Dla populistycznego zaś premiera Modiego zwycięstwo polityka z kasty pariasów to możliwość zyskania szerokich rzesz zwolenników – nietykalni będą popierać nie tylko „swojego człowieka” na politycznych wyżynach, lecz także partię, z której się wywodzi.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć