Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
3 sierpnia 2017

Salwador: 30 lat za aborcję

Cena życia

Salwador jest jednym z sześciu krajów na świecie, w których obowiązuje całkowity zakaz aborcji. Nawet kobieta, która poroniła z przyczyn naturalnych, może tam zostać skazana za zabójstwo.
Na podst. Society

Carmen Guadalupe jest ciągle młoda, ma dopiero 27 lat. A jednak zdążyła już odsiedzieć długi wyrok. Do tej pory świat znał ją tylko z jednego czarno-białego zdjęcia. Warto dopisać do niego jakąś historię. Przed rokiem hiszpańska artystka Laia Abril zaprezentowała w Arles wystawę fotografii zatytułowaną „O aborcji”. Pokazała wizerunki kobiet z różnych stron świata. Wszystkie ucierpiały wskutek ograniczeń dotyczących przerywania ciąży. Jedną z bohaterek była właśnie Carmen. Podpis pod zdjęciem tej zagadkowej dziewczyny o przykuwającym uwagę, magnetycznym spojrzeniu głosił: „W wieku 17 lat zostałam zgwałcona i zaszłam w ciążę. Kilka miesięcy później zostałam skazana na 30 lat więzienia po tym, jak straciłam dziecko z powodu komplikacji”.

W dalszej części tekstu Carmen pokrótce relacjonuje, co się jej przydarzyło. Będąc w trzecim trymestrze ciąży, nadal ciężko pracowała jako służąca. Choć coraz gorzej się czuła, gospodyni nie dała jej wolnego. W końcu dziewczyna zaczęła rodzić. Po porodzie zemdlała z wyczerpania, a gdy odzyskała przytomność, dowiedziała się, że straciła dziecko. Zainteresowały się nią organy ścigania. Została osądzona jako dzieciobójczyni i usłyszała surowy wyrok. Po siedmiu i pół roku odsiadki została ułaskawiona. Dziś jest już na wolności, urodziła dziewczynkę i czuje się szczęśliwą mamą.

Pierre Boisson, dziennikarz francuskiego dwutygodnika „Society”, postanowił odnaleźć dziewczynę z fotografii. Dzięki pomocy salwadorskiej organizacji pozarządowej walczącej o depenalizację aborcji udało mu się z nią skontaktować i umówić na spotkanie.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć