Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
31 sierpnia 2017

Manal asz-Szarif – feministka z Arabii

Kobiety na hummery

Manal asz-Szarif walczy o prawa Saudyjek. Jest przekonana, że gdy miliony kobiet powiedzą „Dość!”, nie zatrzyma ich żaden imam.
Na podst. Marianne, The New York Times

Był piękny słoneczny dzień w maju 2011 roku. Manal asz-Szarif, saudyjska specjalistka z branży komputerowej, postanowiła w szczególny sposób uczcić swoje 32 urodziny. Ubrana w tradycyjny islamski strój wsiadła do samochodu i wyjechała na ulice miasta Chubar. Przejażdżka została sfilmowana przez pasażerów – jej brata i bratową. Kilka tygodni później Manal wrzuciła nagranie do internetu. Co więcej, wezwała rodaczki umiejące prowadzić samochód, aby także śmiało wyjeżdżały na ulice. Była to rozmyślna prowokacja, bo Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na świecie, gdzie kobietom nie wolno siadać za kółkiem. Prawo jazdy wydaje się tylko mężczyznom. Panie nie mogą kierować pojazdami, nawet jeśli zdobyły uprawnienia za granicą.

W owym czasie w wielu krajach regionu rozszalała się arabska wiosna, w konserwatywnej monarchii Saudów wszystko jednak pozostawało po staremu. Publikując swój apel, młoda pani inżynier zatrudniona w firmie naftowej Saudi Aramco chciała rzucić wyzwanie imamom, którzy głoszą, że prowadzenie samochodu przez kobiety szkodzi ich zdrowiu, osłabia płodność i jest obrazą moralności.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć