Forum

Najciekawsze historie świata

Kompas
31 sierpnia 2017

W krainie baśniowych zamków

Raj nad Loarą

W historycznej kolebce Francji zobaczymy dziesiątki średniowiecznych i renesansowych zamków, podróżując wąskimi drogami wijącymi się wśród malowniczych winnic.
Paweł Moskalewicz

Zasada pierwsza – zjedźmy z autostrady. Oczywiście mknąc drogami szybkiego ruchu, można pokonać dolinę w kilka godzin, zaliczając jej największe miasta, takie jak Tours, Orlean czy Angers. Jednak prawdziwe perły architektury znajdziemy przy lokalnych drogach, rozrzucone wokół leniwie płynącej Loary. Zamków w dolinie jest ponad 200, z czego do zwiedzania udostępniono około 70, pozostałe to prywatne rezydencje, hotele lub restauracje. Ale nawet zakładając bardzo ambitny program zwiedzania, nie zobaczymy jednego dnia więcej niż trzech, czterech. Dlatego trzeba dokonać trudnego wyboru. Nie martwmy się jednak na zapas – każda trasa dostarczy miliona wrażeń i przynajmniej kilkuset wyjątkowych zdjęć i niezapomnianych widoków. My wybraliśmy osiem zamków, po których was oprowadzimy. Po kilku wizytach w dolinie jest jasne, że to wciąż obraz niepełny, ale chyba jeden z lepszych, jakie da się wyciągnąć przez dwa dni.

Chambord

Zaczęliśmy od Chambord, największego i najbardziej imponującego zamku w dolinie Loary. Zbudowano go w stylu renesansowym w latach 1519–1559 na polecenie króla Franciszka I (a potem Henryka II). Legenda głosi, że zaprojektował go sprowadzony przez Franciszka z Italii Leonardo da Vinci. To prawda, że włoski geniusz gościł w owym czasie na dworze francuskiego króla, lecz kilka miesięcy po rozpoczęciu budowy zmarł. Niektóre detale rzeczywiście nawiązują do stylu Leonarda, można więc przypuszczać, że mistrz nakreślił ideę, rozwiniętą później przez kolejnych włoskich i francuskich architektów.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć