Forum

Najciekawsze historie świata

Echa polskie
12 października 2017

Nowa Polska wojna o aborcję

Nazywają nas nazistkami

Zwycięstwo w sprawie aborcji sprawiło, że polskie kobiety poczuły się silne. Już nigdy nie będzie tak jak wcześniej – pisze jedna z uczestniczek protestu.
Krystyna Kacpura

Po naszym warszawskim proteście coś w nas pękło. Nasze zmagania z politykami i Kościołem jeszcze się nie skończyły, ale będziemy walczyć o prawo wyboru. Nazywają nas nazistkami i mówią, że jesteśmy nie lepsze niż Hitler, bo uważamy, że kobieta powinna sama decydować o tym, czy chce urodzić poważnie chore dziecko – ale przyzwyczaiłyśmy się do takich porównań. Mówią tak o nas, bo się boją. Polski rząd nie spodziewał się tak wielkich protestów wobec zakazu aborcji. Siedem milionów kobiet strajkowało w całej Polsce w proteście przeciwko drakońskiemu prawu i zmusiły rząd do wycofania się z tej propozycji. Protest w Warszawie, w którym wzięło udział 30 tys. osób, sparaliżował miasto. Byłam wstrząśnięta tym widokiem. Od 25 lat zajmuję się prawami reprodukcyjnymi kobiet w Polsce; cieszyłybyśmy się, gdyby na nasze demonstracje przyszło dwieście osób.

Początkowo politycy nas lekceważyli, następnie obrażali. Minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski powiedział: Niech się bawią.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć