Forum

Najciekawsze historie świata

O tym mówi świat
12 października 2017

Strzelanina w Las Vegas

Stany Uzbrojone

Strzelanina w Las Vegas, najkrwawsza w historii USA, po raz kolejny wznieciła dyskusję o prawie do posiadania broni palnej. Jednak i tym razem zapewne nikt go Amerykanom nie odbierze.
Na podst. The Washington Post, Vox, The New York Times

Nie wolno ograniczać praw ludu do posiadania i noszenia broni, gdyż bezpieczeństwo wolnego stanu wymaga dobrze wyszkolonej milicji” – głosi druga poprawka do amerykańskiej konstytucji. Nietrudno zauważyć, że druga część zdania wydaje się implikować, iż broń powinna być domeną „dobrze wyszkolonej milicji”, a nie przeciętnego zjadacza chleba. Przeciwnicy broni palnej wskażą też na zmieniające się okoliczności historyczne: stany nie muszą już walczyć o niezależność, a o przetrwaniu we współczesnej Ameryce nie decyduje dziś sprawność posługiwania się coltem czy winchesterem.

A jednak statystyczny dorosły Amerykanin posiada więcej broni palnej niż obywatel jakiegokolwiek innego kraju. Średnio ponad jedną sztukę – w sumie w Stanach Zjednoczonych w domowych arsenałach znajduje się ponad 300 mln pistoletów, rewolwerów, strzelb i karabinów! Dyskusja o ograniczeniu dostępu do tych śmiercionośnych narzędzi powraca jak bumerang z każdą kolejną masakrą niewinnych ludzi, taką jak ta z Las Vegas, gdzie 1 października br. 64-letni Stephen Paddock z zimną krwią zastrzelił 59 osób, a kilkaset ranił, zanim popełnił samobójstwo.

Jak pisze dziennik „Tha Washington Post”, jeśli chodzi o posiadanie broni przez obywateli, USA pozostawiły inne państwa daleko w tyle.

Wskaźnik ten wynosi tam obecnie 112 proc., a w zajmującej drugie miejsce w rankingu Serbii – około 60 proc. W większości krajów średnia wynosi około 20 sztuk na stu mieszkańców.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć