Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
12 października 2017

Arabia Saudyjska - kobiety za kierownicą

Czas wcisnąć gaz

Arabia Saudyjska była jedynym krajem, gdzie kobietom nie wolno prowadzić samochodu. To się właśnie zmienia. Także dzięki odwadze osób takich jak Manal asz-Szarif.
Rozm. Thorsten Schmitz
Süddeutsche Zeitung Süddeutsche Zeitung

Ta informatyczka, urodzona w 1979 roku, przed sześciu laty siadła za kierownicą samochodu i dała się sfilmować przyjaciółce, po czym umieściła to wideo w internecie. Trzy dni później zatrzymała ją służba bezpieczeństwa. Spotkało się to z protestem międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka, toteż wkrótce Manal asz-Szarif znalazła się znów na wolności. Zainicjowała wówczas utworzenie ruchu protestu pod hasłem „Women2Drive” przeciw zakazowi prowadzenia samochodu przez kobiety, obowiązującemu już tylko w Arabii Saudyjskiej. Wkrótce potem wyjechała do Kanady, a dziś mieszka z drugim mężem w Australii i tam występuje na rzecz praw obywatelskich kobiet w świecie islamu. O swych doświadczeniach napisała książkę „Daring to Drive” (Ośmielam się prowadzić).

„Dokonałyśmy tego!” – cieszyła się na Twitterze na wiadomość o tym, że Arabia Saudyjska zniosła we wrześniu br. wspomniany zakaz (co postulowano już od lat 30 XX wieku). Wyrazy uznania – wraz z westchnieniem ulgi – dały się słyszeć na całym świecie. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres chwalił „krok we właściwym kierunku”. Także Amnesty International wyrażała uznanie dla odwagi działaczek, bez których nie dokonałby się postęp.

Zezwolenie kobietom na prowadzenie auta – to tylko część wielkiego reformatorskiego projektu „Wizja 2030”. Rijad zamierza przeprowadzić szeroko zakrojoną modernizację kraju i społeczeństwa, w którym ponad połowa ludności ma poniżej 25 lat.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć