Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
12 października 2017

Siergiej Samsonienko – bałkański łącznik

Car Macedonii

Macedończycy są przekonani, że Siergieja Samsonienkę przysłał Putin. W ciągu dziesięciu lat spędzonych w Skopje Rosjanin zgromadził fortunę, a jego klub wygrał Ligę Mistrzów.
Na podst. rbc.ru

Na głównym placu Skopje 6 czerwca 2017 roku najbogatszy człowiek Macedonii, rosyjski przedsiębiorca Siergiej Samsonienko, publicznie się rozpłakał. To były łzy szczęścia – należąca do niego drużyna piłki ręcznej Vardar Skopje wygrała europejską Ligę Mistrzów. Od lotniska do centrum miasta stały tłumy witające sportowców, którzy wracali ze zwycięskiego meczu.

W Skopje wszyscy znają Samsonienkę – od taksówkarza do mieszkańca osiedla na peryferiach. Macedońscy dziennikarze mówią, że jest pełen sprzeczności i zagadek. Jest właścicielem trzech popularnych klubów sportowych o tej samej nazwie Vardar – piłki nożnej oraz ręcznej (sekcja męska i kobieca). Zbudował w Skopje hotel Russia, a teraz wznosi kolejnego kolosa: Marriott Courtyard naprzeciw pomnika Aleksandra Macedońskiego. Został konsulem honorowym Rosji w Bitoli, drugim co do wielkości mieście Macedonii.

Źródłem szczodrych inwestycji i najważniejszym przedsiębiorstwem jest jego firma bukmacherska Betcity z główną siedzibą w Rostowie nad Donem. Z jej usług za pośrednictwem internetu korzystają klienci na całym świecie. Kiedy w 2006 roku Samsonienko wyjeżdżał z rodziną na Bałkany, Betcity była jedną z wielu firm bukmacherskich, przynoszącą 64 mln rubli zysku. W 2015 roku biznes ten przyniósł mu 23 mln euro.

Samsonienko niechętnie rozmawia z mediami, odmówił też wywiadu publicyście portalu rbc.ru Andriejowi Zacharowowi, który przeprowadził samodzielne śledztwo dziennikarskie, by się dowiedzieć, kim jest najbogatszy człowiek w Macedonii.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć