Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
12 października 2017

Tak kopią piłkę weganie

Zielona drużyna

Mówimy „piłka nożna”, a myślimy o wielkiej forsie, wybrykach kiboli i skandalach korupcyjnych. Maleńki angielski klub może całkowicie zmienić ten obraz gry.
Na podst. The New Yorker

Forest Green Rovers to klub piłkarski z niewielkiej mieściny Nailsworth w hrabstwie Gloucestershire (południowo-zachodnia Anglia), jeden z najstarszych na Wyspach, bo założony w 1889 roku przez pastora E.J.H. Peacha. Pod względem sportowym Roversi i ich kibice nie mają wielkich powodów do dumy – na początku października br. zajmowali ostatnie, 24 miejsce, w angielskiej czwartej lidze. Co innego jeśli chodzi o PR i wizerunek drużyny, nazywanej najbardziej „zieloną” jedenastką na Wyspach. I nie chodzi tu o brak doświadczenia i umiejętności, choć tych przydałoby się pewnie odrobinę więcej, lecz o niezwykle przyjazną środowisku naturalnemu politykę klubu.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy prezesem został Dale Vince. Na przekór temu, co zazwyczaj robią szefowie piłkarskich klubów, nie wymienił trenera ani nie kupił nowych zawodników. Nie wpłynął też zasadniczo na podniesienie poziomu sportowego zespołu. Jednak pod każdym innym względem przeprowadził rewolucję, zaczynając od zmiany… menu.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć