Forum

Najciekawsze historie świata

Obyczaje
12 października 2017

Nadzieja dla desperatów

Linia życia

Jak dotrzeć do młodych ludzi zagrożonych samobójstwem? Internetowy punkt konsultacyjny pomaga e-mailowo, a sieci społecznościowe stawiają na sztuczną inteligencję.
Leonie Gubela
Süddeutsche Zeitung Süddeutsche Zeitung

Jeden z pierwszych klientów Niko Brockerhoffa wyznaczył już datę swojego samobójstwa. W pewien wrześniowy wtorek ów młody człowiek, podpisujący się w sieci jako „Anton”, chciał położyć kres swojemu życiu – i depresjom. Niedługo przedtem skontaktował się z U25 – internetowym punktem konsultacyjnym Caritasu dla ludzi poniżej 25 roku życia – i otworzył się przed Niko, swoim rówieśnikiem. Obaj ówcześni 18-latkowie przez kilka dni wymieniali się e-mailami, feralna data zbliżała się i… minęła, po czym Anton poszedł na terapię. – Wtedy pierwszy raz pomyślałem: „Właśnie odwiodłem kogoś od samobójstwa” – mówi Brockerhoff. To nie był ostatni raz.

Dziś Niko ma 22 lata. Studiował socjologię, teraz pracuje etatowo, pomagając zdesperowanej młodzieży. Młodzi ludzie, którzy nie widzą innego wyjścia niż odebrać sobie życie, mogą drogą e-mailową anonimowo zwrócić się do niego i 22 pracujących razem z nim tzw. doradców rówieśniczych w Gelsenkirchen.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć