Forum

Najciekawsze historie świata

Obyczaje
12 października 2017

Chiński serial o łapówkach

Smarowanie na ekranie

Serial „W imię ludu” – o walce z korupcją urzędników – pobił w Chinach wszelkie rekordy. Pierwszy odcinek 55-odcinkowego tasiemca obejrzało 1,4 mld widzów.
Dmitrij Kosyriew
Ogoniok Ogoniok

W innych krajach niepodobna zdobyć tak liczną widownię. Jednak nawet w Chinach niemal półtoramiliardowe audytorium (w telewizji i w internecie – przyp. FORUM) brzmi fantastycznie – to więcej niż liczy ludność Państwa Środka. Najwidoczniej niektórzy oglądali film kilka razy. Łapownictwo to bardzo aktualny temat w Chińskiej Republice Ludowej. Produkcja wpisuje się w szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną. Zapowiadana jest jako „największy serial antykorupcyjny w historii”.

Jedną z przyczyn fenomenalnej popularności serii jest temat, z którym stykają się wszyscy. Na tle królujących w chińskiej telewizji seriali fantasy, historycznych sag o życiu na cesarskim dworze czy o walce przeciw japońskim najeźdźcom „W imię ludu” jest opowieścią o prawdziwym życiu i prawdziwym problemie. Pokazuje ciemną stronę polityki i jej zakulisowe mechanizmy. Wcześniej korupcja była tabu, teraz mówi się o niej otwarcie. Każdy może z satysfakcją nasycić oko i ucho scenami, w których zdemaskowani łapownicy szlochają i błagają o litość.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć