Forum

Najciekawsze historie świata

Echa polskie
9 listopada 2017

Wokół reprywatyzacji w Warszawie

Afera jak na zamówienie

Zwrot wywłaszczonych po wojnie nieruchomości zostaje wstrzymany. Rząd chce zapunktować, ścigając oszustów.
Gerhard Gnauck

Patryk Jaki, 32-letni wiceminister sprawiedliwości, przeżywa właśnie wielkie chwile. Zajął się tematem, który od 1989 roku nieustannie wywołuje w Polsce wzburzenie, czyli zwrotem działek i kamienic w Warszawie odebranych właścicielom za czasów komunizmu.

Po tym, jak niemieccy okupanci w czasie II wojny światowej stłumili powstanie w getcie i powstanie warszawskie oraz planowo obrócili miasto w ruinę, w okresie powojennym komunistyczny rząd znacjonalizował grunty w stolicy. Po 1989 roku zgłosiły się tysiące dawnych właścicieli, którzy drogą żmudnych postępowań próbowali odzyskać swoje – w wielu wypadkach zabudowane – działki. Zwrotom domów towarzyszyło wiele afer, nadużyć i nieprawidłowości. Rząd chce teraz przerwać tę praktykę. – Jestem zdeterminowany, aby państwo parło jak czołg na mafię reprywatyzacyjną. Nawet jeśli na drodze staną mi znani politycy, to nikt mnie nie powstrzyma przed wymierzeniem sprawiedliwości – mówi Jaki

POzamiatane

Jaki, który ma poparcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, nie musi się obawiać, że staną mu na drodze znani politycy.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć