Forum

Najciekawsze historie świata

Echa polskie
9 listopada 2017

Polski rząd broni francuskiego pomnika Jana Pawła II

Poniesiemy ten krzyż

W obronie pomnika, wzniesionego po śmierci Jana Pawła II w miasteczku Ploërmel w Bretanii, wystąpiła już polska premier.
Na podst. APA, Neue Zürcher Zeitung

Podejmiemy starania, by pomnik naszego wielkiego rodaka ocalić od cenzury i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej – oznajmiła premier Beata Szydło. Skrytykowała zarazem obowiązujący we Francji „dyktat politycznej poprawności oraz laicyzacji państwa” wprowadzający „wartości, które są nam obce kulturowo i prowadzą do codziennego terroryzowania Europejczyków”.

Przeciw pomnikowi wypowiedziała się ostatnio Rada Stanu, najwyższy organ administracyjny we Francji, potwierdzając wcześniejszy wyrok sądu w Rennes. W tym wyroku nie chodzi jednak o całą rzeźbę (której usunięcia chciał sąd w Rennes), tylko o wieńczący pomnik ponadmetrowy krzyż, który – zdaniem sądu – stanowi naruszenie prawa z 1905 roku. W myśl ustawy przestrzeń publiczna ma być wolna od wszelkich symboli religijnych (prawo przewiduje wyjątek jedynie dla kościołów i cmentarzy). Władze 10-tysięcznego miasteczka Ploërmel mają sześć miesięcy na podporządkowanie się wyrokowi i demontaż krzyża – inaczej rozebrany zostanie cały monument.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć