Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
9 listopada 2017

Chalifa Haftar. Drugi Kadafi?

Łaska marszałkowska

Sześć lat po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego wciąż nie widać końca politycznego chaosu w Libii. Czy miejsce po byłym dyktatorze zajmie jego kolega z wojska Chalifa Haftar?
Na podst. L’Express, Jeune Afrique

Pod koniec lipca br. francuski prezydent Emmanuel Macron zaaranżował spotkanie dwóch ludzi, którzy ponoszą największą odpowiedzialność za przedłużający się kryzys w Libii. Premier Fajiz as-Sarradż i marszałek Chalifa Haftar uścisnęli sobie dłonie, zobowiązując się do zawieszenie broni i zorganizowania w przyszłym roku wyborów w całym kraju. Ile warte będzie to porozumienie? To w dużej mierze zależy od dobrej woli marszałka Haftara, dowodzącego Libijską Armią Narodową, która wbrew nazwie jest jego własnym wojskiem.

A ten człowiek nie zamierza tracić czasu. Gdy tylko w lipcu przepędził islamistów z Bengazi, wydał rozkaz ataku na Darnę. Ten 120-tysięczny port nad Morzem Śródziemnym pozostaje w rękach mudżahedinów, ale oddziały Haftara już zamknęły pierścień okrążenia. Marszałek już dziś kontroluje wschodnią połowę kraju (podczas gdy oficjalny rząd Sarradża włada wyłącznie terenami na zachodzie, wokół Trypolisu). Gdyby udało mu się zająć Darnę, jeszcze bardziej umocniłby swoje wpływy i pokazałby się przed światem jako jedyny mąż opatrznościowy zdolny ocalić Libię od katastrofy.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć