Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
9 listopada 2017

Niezwykły ekosystem na Galapagos

Raj według Darwina

Na wyspach Galapagos w ciągu milionów lat wytworzył się niezwykły ekosystem. Do dziś można tam podziwiać wyjątkowe krajobrazy i gatunki, które natchnęły autora teorii ewolucji.
Na podst. Le Figaro Magazine

Na wyspach Galapagos nawet na lotnisku naczelnym hasłem jest ochrona przyrody. Podróżni wysiadający z samolotu na malutkiej wysepce Baltra muszą w drodze do terminalu przejść po dywaniku pokrytym biodegradowalną substancją bakteriobójczą. W pachnącym nowością budynku lotniska zainstalowano suche toalety i system odzyskiwania wody. Odbiór bagaży też nie jest banalną czynnością. Przed odlotem z Guayaquil w Ekwadorze, wszystkie walizki starannie zapieczętowano. Teraz obsługa sprawdza, czy nikt ich nie otwierał. Przed odebraniem każda sztuka bagażu wyłożona na taśmę musi też zostać obwąchana przez psa.

– Wprowadziliśmy ścisłe kontrole bezpieczeństwa sanitarnego, aby chronić kruchą równowagę ekologiczną na naszym archipelagu.

Na Galapagos nie można wwozić żywności, roślin ani zwierząt – tłumaczy cierpliwie pracownik lotniska w rozmowie z reporterem „Le Figaro Magazine”. Już w momencie przylotu turyści się dowiadują, że trafili w miejsce, które jest rodzajem współczesnej arki Noego.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć