Forum

Najciekawsze historie świata

Historia
9 listopada 2017

Tajemnice zamachu na Kennedy'ego

Tajne teczki JFK

22 listopada 1963 roku zginął w zamachu prezydent USA John F. Kennedy. Amerykańskie archiwa rozpoczęły publikację kolejnych dokumentów dotyczących tej zbrodni.
Philip Shenon

Wśród kolejnych, niekończących się teorii spiskowych na temat zabójstwa Johna F. Kennedy’ego jedna jest dobrze znana od wielu lat – i wydaje się być czymś więcej niż tylko teorią. Szeroko zakrojony spisek miał miejsce, a dowodów nań dostarczyły ujawnione dokumenty z amerykańskich Archiwów Narodowych. Jest to rzekomo ostatnia partia (choć publikację kilkuset dokumentów prezydent Donald Trump czasowo wstrzymał na wniosek tajnych służb) materiałów archiwalnych nt. zabójstwa Kennedy’ego, która do tej pory pozostawała nieznana opinii publicznej.

O jaką zatem teorię spiskową chodzi? Z pewnością nie tę o drugim zamachowcu. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują bowiem, że Lee Harvey Oswald działał w Dallas sam. Nie mam też na myśli spisku mafijnego, którego dowodem miałoby być zastrzelenie Oswalda – dwa dni po ujęciu go przez policję – przez Jacka Ruby’ego, powiązanego z mafią impresaria klubu ze striptizem w Dallas. Z pewnością nie był to też zamach stanu ukartowany przez Lyndona Johnsona (wiceprezydenta w administracji JFK – przyp. FORUM), następcę Kennedy’ego na fotelu prezydenckim, architektów wojny w Wietnamie z Pentagonu ani homoseksualnych prawicowców z Nowego Orleanu (patrz film „JFK” w reżyserii Olivera Stone’a z 1991 roku).

Chodzi mi raczej o dobrze udokumentowany i potwierdzony spisek na samym szczycie amerykańskiego rządu – przestępczy w swym charakterze od samego początku – związany z niszczeniem supertajnych dokumentów i fotografii, uciszaniem świadków i sygnalistów oraz z próbą zmylenia ławy przysięgłych – w celu zatarcia prawdy o tym, co administracja wiedziała o Oswaldzie, i o zagrożeniu, jakie stanowił dla Kennedy’ego.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć