Artykuły

Białych duchów nie lubimy

Z życia Papuasów

Numer 11.2015
Indonezyjscy Papuasi z miasteczka Agats są uprzejmi wobec cudzoziemców, ale mało rozmowni. Uważają się za jedynych prawdziwych ludzi na świecie. Indonezyjscy Papuasi z miasteczka Agats są uprzejmi wobec cudzoziemców, ale mało rozmowni. Uważają się za jedynych prawdziwych ludzi na świecie. Andrey Gudkov / East News
Łowcy głów, kanibale, w dodatku nieochrzczeni... Asmatowie, rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei, robią wszystko, byle tylko się pozbyć nieproszonych gości.
Z braku suchej ziemi życie publiczne toczy się głównie na wodzie.BEW Z braku suchej ziemi życie publiczne toczy się głównie na wodzie.

Na południowe wybrzeże Nowej Gwinei można się dostać wyłącznie łodzią miejscowej produkcji. Łajba ma około dziesięciu metrów długości i metr szerokości. Podróż w tej łupinie nie należy do komfortowych. Przykryty nieprzemakalnym płaszczem spędziłem większość czasu leżąc, próbując nie zachłysnąć się wodą zalewającą łódź. Fale są tak silne, że mogą zwalić z nóg każdego. Turyści z rzadka zapuszczają się w te rejony, niewielu gustuje w tak ekstremalnych warunkach podróży, jak rejs łodzią do niedostępnych terenów zamieszkanych przez zagadkowe plemię.

29.05.2015 Numer 11.2015
Reklama