Europa

Już nie pod krzyżem?

Chwieje się ostatni bastion potęgi Kościoła w Irlandii

Numer 05.2016
26 lutego Irlandczycy poszli do urn po kampanii zdominowanej przez kwestie gospodarki i przestępczości. Kandydaci musieli jednak się mierzyć również z pytaniami o religijną edukację i perspektywę kolejnego referendum – w sprawie uchylenia prawie całkowitego zakazu aborcji. 26 lutego Irlandczycy poszli do urn po kampanii zdominowanej przez kwestie gospodarki i przestępczości. Kandydaci musieli jednak się mierzyć również z pytaniami o religijną edukację i perspektywę kolejnego referendum – w sprawie uchylenia prawie całkowitego zakazu aborcji. AFP / EAST NEWS
Mieszkańcy coraz bardziej liberalnej Zielonej Wyspy burzą się przeciwko szkołom wyznaniowym. Czy wybory przyniosą wielkie zmiany w tym kraju?
62-procentowe poparcie dla małżeństw jednopłciowych udzielone w maju ub.r., uczyniło z Irlandii pierwszy kraj świata, który zaaprobował równość w tej dziedzinie w drodze referendum.AP/EAST NEWS 62-procentowe poparcie dla małżeństw jednopłciowych udzielone w maju ub.r., uczyniło z Irlandii pierwszy kraj świata, który zaaprobował równość w tej dziedzinie w drodze referendum.

Mike McKillen był zachwycony, gdy wnuczka zaoferowała mu pomoc przy przekopywaniu ogródka. Ale emerytowanemu wykładowcy zrzedła mina, kiedy pięcioletnia Cara oświadczyła na widok wygrzebującej się z wilgotnej ziemi dżdżownicy. – To Bóg stworzył tego robaczka, wiesz? – powiedziała. – Chodzi do szkoły dopiero od paru miesięcy, a już wierzy, że wszystko jest dziełem Boga. To mnie martwi. Nie chcę, żeby była indoktrynowana – mówi 72-letni McKillen, który wciąż uczy biochemii w dublińskim Trinity College.

04.03.2016 Numer 05.2016
Reklama