Artykuły

Splątane ścieżki losu

Fascynacja labiryntami trwa od tysięcy lat

Numer 24.2018
Labirynt w katedrze w Chartres pochodzi z roku 1200. Ma 12,8 metrów średnicy. Labirynt w katedrze w Chartres pochodzi z roku 1200. Ma 12,8 metrów średnicy. John Kellerman/Alamy Stock Photo / BEW
Labirynty i związane z nimi mity fascynują ludzi od tysięcy lat. Kto się odważy zapuścić w głąb, spotyka znaną osobę – siebie.
„Labirynt kreteński” (Hieronymus Cock, rycina z połowy XVI wieku).Rijksmuseum „Labirynt kreteński” (Hieronymus Cock, rycina z połowy XVI wieku).

Oto jedna z najpiękniejszych opowieści z klasycznej starożytności. O tym, jak Ateńczyk Tezeusz zgładził na Krecie Minotaura. Potwór mieszkał w labiryncie, jaki genialny budowniczy i wynalazca Dedal zbudował jako więzienie dla tego człowieka byka na zlecenie króla Minosa. Co dziewięć lat Ateny musiały dostarczać na ofiarę dla Minotaura siedmiu młodzieńców i siedem dziewcząt, aż wreszcie ruszył z nimi królewski syn Tezeusz, pragnąc położyć kres temu horrorowi. Dzięki córce Minosa, Ariadnie, która podarowała Tezeuszowi kłębek nici, jakie miał umocować u wejścia i rozwijać za sobą, wchodząc w głąb labiryntu, znalazł drogę powrotną, pokonawszy potwora.

23.11.2018 Numer 24.2018
Reklama