Artykuły

Fałszywy świadek

Hipnoza śledcza

Numer 24.2019
Naukowa wartość hipnozy kryminalistycznej jest kwestionowana przez ekspertów. Naukowa wartość hipnozy kryminalistycznej jest kwestionowana przez ekspertów. BEW
Od dziesięcioleci amerykańska policja używa „hipnozy kryminalistycznej” do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Pomimo dowodów, że jest to metoda zawodna, wciąż na jej podstawie skazuje się ludzi na śmierć.

W styczniu 2016 roku Charles Flores, więzień z Teksasu, znalazł się w celi śmierci. Siedemnaście lat wcześniej oskarżono go o zamordowanie kobiety podczas napadu w Dallas. Nie przyznał się do winy. Egzekucję za pomocą zastrzyku z trucizny zaplanowano na 2 czerwca.

Kolega z celi powiedział Charlesowi o swoim adwokacie, Gregorym Gardnerze, który specjalizuje się w sprawach ludzi skazanych na karę śmierci i pomógł klientowi wnieść sprawę do Sądu Najwyższego. Flores napisał do Gardnera, że nie było żadnych fizycznych dowodów łączących go z miejscem zbrodni, miał kiepskich obrońców, a nade wszystko, jedyny naoczny świadek zdarzenia został zahipnotyzowany podczas przesłuchania.

22.11.2019 Numer 24.2019
Reklama