Europa

Rzym kontra Rzym

Zmierzch imperium

Numer 16.2022
Na wystawie obejrzeć można dowody szczerej niechęci, jaką żywiły do siebie rzymski Wschód i Zachód. Na wystawie obejrzeć można dowody szczerej niechęci, jaką żywiły do siebie rzymski Wschód i Zachód. AFP / EAST NEWS
Cesarstwo Rzymskie nie upadło przez Hunów. Zniszczyły je walki wewnętrzne. Wielka wystawa w Trewirze rzuca nowe światło na kres antycznego supermocarstwa.
Przywódcy wojskowi, tacy jak Odoaker, od dawna pociągali za sznurki nad Tybrem.BEW Przywódcy wojskowi, tacy jak Odoaker, od dawna pociągali za sznurki nad Tybrem.

Zmierzch Cesarstwa Zachodniorzymskiego nie mógł być bardziej haniebny. Ostatnim władcą imperium był 16-letni chłopiec, który spędził zaledwie rok na tronie, obdarzony pogardliwym przezwiskiem „cesarzątko”. Karierę niedoświadczonego Romulusa zakończył pałacowy przewrót. Młody monarcha, którego nikt nie brał poważnie, nie został zamordowany, lecz wygnany. Puczysta Odoaker, rzymski wojskowy pochodzący z Germanii, koronował się na króla. W liście do cesarza w Konstantynopolu oświadczył, że Cesarstwo Zachodniorzymskie przestało istnieć.

29.07.2022 Numer 16.2022
Reklama