Migracje

Otwarte drzwi

Niemcy – pięć lat z uchodźcami

Numer 20.2020
Sierpień 2015: grupa migrantów przekracza granicę między Serbią a Węgrami w Röszke, 170 km od Budapesztu. Sierpień 2015: grupa migrantów przekracza granicę między Serbią a Węgrami w Röszke, 170 km od Budapesztu. AFP / EAST NEWS
Minęło dokładnie pięć lat, odkąd w Europie rozpoczął się kryzys uchodźców. Angela Merkel oświadczyła wtedy: „Poradzimy sobie z tym”. Okazało się, że miała rację – ocenia „The Guardian”.
Angela Merkel, kanclerz Niemiec, w 2015 r. ogłasza politykę otwartych drzwi; w następnym roku prawie milion ludzi składa w Niemczech wnioski o azyl.AFP/EAST NEWS Angela Merkel, kanclerz Niemiec, w 2015 r. ogłasza politykę otwartych drzwi; w następnym roku prawie milion ludzi składa w Niemczech wnioski o azyl.

Mohammad Hallak odnalazł klucz do tajemnicy swojej nowej ojczyzny, kiedy uświadomił sobie, że może zmienić napisy w serwisie Netflix na niemieckie. Dwudziestojednoletni Syryjczyk z Aleppo zapisywał słowa, których nie znał, dzięki czemu zaczął rozszerzać swoje słownictwo i szybko nauczył się płynnie mówić w nowym języku. W zeszłym roku pozdawał egzaminy licealne, osiągając najlepsze wyniki w swojej grupie wiekowej.

Pięć lat temu przybył do Niemiec jako dziecko bez opieki, dziś studiuje informatykę w szkole Westfälische Hochschule i chce zostać przedsiębiorcą branży IT.

24.09.2020 Numer 20.2020
Reklama