USA

Głos na stos

Peter Thiel. Kupi Amerykę?

Numer 23.2022
Thiel – jak przyznał w 2009 roku – już nie wierzy, że demokracja jest zgodna z wolnością. Thiel – jak przyznał w 2009 roku – już nie wierzy, że demokracja jest zgodna z wolnością. Laif / Forum
Peter Thiel ma miliardy dolarów, szczere chęci i prosty cel: zlikwidować system demokratyczny w USA.
Donald Trump i Peter Thiel.Reuters/Forum Donald Trump i Peter Thiel.

Nie jest bynajmniej pierwszym miliarderem, który korzysta z fortuny, by spróbować wpłynąć na kierunek amerykańskiej polityki. Wyróżnia się tym, że jest największym bogaczem atakującym wypracowany przez wiele lat system rządów, który jego zdaniem jest „obłąkany” i wymaga natychmiastowej korekty. W Stanach Zjednoczonych odbywają się teraz tzw. midterms, czyli wybory organizowane w połowie czteroletniej kadencji prezydenta w celu wyłonienia nowego składu Izby Reprezentantów i połowy Senatu. Mówi się, że te wybory są wyjątkowo ważne, bo mogą zadecydować o przyszłych losach całej amerykańskiej demokracji. Dlatego działania miliardera przyciągają szczególną uwagę.

Urodzony w Niemczech Peter Thiel, inwestor i biznesmen z branży technologicznej, jest jednym z zadeklarowanych „antysystemowców” z Doliny Krzemowej.

04.11.2022 Numer 23.2022
Reklama