Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenia
9 maja 2013

Pakistan: Agent 000

Fuszerka Bourne’a

O fachowca od niebezpiecznej roboty nigdy nie było łatwo. Partacze z najniższej półki stali się plagą nawet w CIA. Ale Raymond Davis przebił wszystkich: to cud, że nie wywołał wojny USA z Pakistanem.
The Daily Telegraph

Ludziom Zachodu Pakistan kojarzy się zwykle z kryjówką Osamy ben Ladena. To w okolicach Abbottabadu przywódca Al-Kaidy i inspirator zamachów z 11 września 2001 r. został odnaleziony i zabity przez amerykańskich komandosów. Gdy Mark Mazzetti, korespondent dziennika „The New York Times”, przyjechał do Pakistanu, by zrobić materiał o tych wydarzeniach, okazało się jednak, że mało kto chce o nich rozmawiać. Pakistańczyków znacznie bardziej bulwersuje „afera Davisa”. Ta sprawa, o której w Stanach Zjednoczonych prawie nikt nie słyszał, jest dla nich symbolem wszystkiego, co nie tak w stosunkach między szeroko pojętym Zachodem i Wschodem.

Sen o dżihadzie

27 stycznia 2011 r. Raymond Davis przebijał się wolno przez zakorkowane ulice Lahore. Postawny mężczyzna ledwo się mieścił w białej hondzie civic. Ruch uliczny w Pakistanie bywa koszmarny: za oknem przewija się strumień pieszych, motorów, rowerów i skuterów, które jeżdżą pod prąd i w poprzek ulicy.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć