Forum

Najciekawsze historie świata

Historia
23 maja 2013

USA: ostatnie polowanie na gejów

The Chickens and the Bulls*

Kiedy w latach 60. amerykańscy policjanci ścigali homoseksualistów jako przestępców, prawdziwi przestępcy przebrani za policjantów wyłudzali miliony od prominentnych gejów.
William McGowan
Slate Slate

W jedną z ostatnich niedziel lipca 1965 r. detektyw James McDonnell z Nowego Jorku dostał wezwanie na dworzec kolejowy Grand Central. W tamtejszym biurze Western Union jakiś mężczyzna udawał policjanta. Przyszedł z 14-latkiem zbiegłym z domu. Zadzwonił do ojca chłopca w Teksasie, oznajmiając, że odeśle jego syna, ale potrzebuje 150 dol. na bilety. Zażądał, by pieniądze zostały przesłane właśnie za pośrednictwem Western Union, po czym zasiadł w oczekiwaniu na przelew.

Precz z zepsuciem

Ojciec chłopaka nabrał podejrzeń i zadzwonił na policję. Tak detektyw McDonnell trafił do biura Western Union, gdzie zastał Johna Aitkena – spokojnego, dobrze ubranego faceta w średnim wieku. Zorientował się, że ma do czynienia z oszustem, obezwładnił go i zabrał na komendę. Tam 34-letni Aitken wpadł w panikę, bo za podszywanie się pod policjanta groziła w Nowym Jorku kara wielu lat więzienia. Zaczął błagać McDonnella, aby potraktował go łagodnie, obiecując w zamian, że naprowadzi detektywa na „coś znacznie większego, w co zamieszane są wielkie nazwiska i wielkie pieniądze”. – Kiedy zaczął gadać, nie mogłem go uciszyć. Ledwo udało mi się wrócić do domu tamtej nocy – wspomina 89-letni dziś detektyw.

Mimo wszystko warto było cierpliwie posłuchać. Skruszony oszust zeznał, że ma informacje na temat siatki szantażystów, którzy wymuszali pieniądze od zamożnych homoseksualistów.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną