Forum

Najciekawsze historie świata

Cywilizacja
4 lipca 2013

Podziemne miasta

Penthouse dla kreta

Po drapaczach chmur przyszedł czas na „drapacze skał”. Aby pomieścić dziewięć miliardów ludzi na naszej planecie w 2050 roku, architekci schodzą do podziemia.
Le Parisien

Każdego dnia przestrzeń zajmowana przez miasta powiększa się o 110 kmkw., co odpowiada obszarowi wielkości Paryża. Z raportu przedstawionego we wrześniu 2012 r. przez amerykańską Narodową Akademię Nauk wynika, że w latach 2000–2030 powierzchnia obszarów miejskich na świecie powiększy się trzykrotnie – o 1,2 mln kmkw. w ciągu zaledwie trzech dziesięcioleci! Równocześnie liczba ludności na świecie w 2050 r. wzrośnie z obecnych siedmiu do dziewięciu miliardów. Przy tym w połowie stulecia aż dwie trzecie z nas będą stanowić mieszkańcy miast, a nie tylko 50 proc., jak obecnie.

Dla tych ludzi piwnica może być nowym mieszkaniem. A słownik będzie musiał wzbogacić się o nowe słowa: obok wysokościowców i drapaczy chmur pojawią się „głębokościowce” i „drapacze skał”. Stawiając świat na głowie, architekci zastanawiają się, jak zachęcić ludzi do zejścia głęboko pod ziemię.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć