Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
13 sierpnia 2013

Kosmiczny odlot

Marsz na Marsa!

Miliarder i wynalazca Elon Musk planuje kolonizację Czerwonej Planety.
Rory Carroll

Doleciał tak wysoko i tak szybko, że trudno się nie zastanawiać, kiedy i jak spadnie na ziemię. 42-letni Elon Musk robi w życiu wiele – jest wynalazcą, przedsiębiorcą, miliarderem, pionierem kosmosu, pierwowzorem postaci superbohatera playboya Tony’ego Starka z „Iron Mana”. Przesunął granice nauki i biznesu, realizując to, co inni uznawali za niemożliwe. Prędzej czy później z pewnością padnie ofiarą prawa Murphy’ego lub prawa grawitacji, ale na razie się na to nie zanosi.

NASA i inni klienci czekają w kolejce, by skorzystać z jego rakiety stanowiącej część planu szybkiej komercjalizacji kosmosu. Inna należąca do niego firma – Tesla Motors, produkująca elektryczne samochody – bardzo prężnie się rozwija. Taki sukces zadowoliłby wielu biznesmenów, ale dla Elona Muska to jedynie środek do celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia i kolonizacja Marsa. I to w niezbyt odległej przyszłości – chce zrealizować te zamierzenia jeszcze za naszego (i swego) życia.

Ryzyko zagłady

– Dla mnie kluczową sprawą – mówi w SpaceX, swojej kwaterze głównej koło Los Angeles – jest rozwój techniki, który umożliwiłby transport znacznej liczby ludzi i dużych ładunków na Marsa. Oczami wyobraźni widzi już na Czerwonej Planecie kolonię liczącą 80 tys. mieszkańców.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć