Forum

Najciekawsze historie świata

Kompas
19 grudnia 2013

Armenia - najstarsze chrześcijańskie państwo świata

Światło ze Wschodu

Armenia była pierwszym krajem na świecie, w którym uznano chrześcijaństwo za religię państwową. To prastare dziedzictwo wciąż jest obecne na każdym kroku.
Grands Reportages

Wiatr hula na pustym parkingu przed przysadzistym budynkiem karawanseraju z XIV w. Jego podmuchy wzbijają tumany żółtego pyłu, który zasnuwa krystaliczne górskie powietrze na przełęczy Sulema, na wysokości ponad 2300 m n.p.m. W położonej w oddali dolinie majaczą sylwetki topoli, kamiennych domów i zabudowań tak niziutkich, że górują nad nimi nawet jasne stogi siana.

O czym śnili członkowie średniowiecznych karawan, stając na popas w tym miejscu – na skraju górskiej przełęczy, którą już pierwsze zimowe śniegi odcinały od świata na wiele miesięcy? Jaki ładunek ściągali z grzbietów jucznych zwierząt zmordowanych długim podejściem, nim wreszcie zmrużyli oko, czujnie przyciskając do siebie cenne tobołki? Ceramikę i jedwab z Kitaju, lapis lazuli i nefryt z Takla Makan, a może szafran i cenne olejki z Indii?

Czy rozprawiali z przejęciem o tym, jak będzie wyglądał kolejny etap ich podróży: przez las chaczkarów – „kamiennych krzyży” – na cmentarzu Noradus i wzdłuż wielkiego jeziora Sewan z majaczącą w oddali sylwetką klasztoru Sewanawank? Czy wymieniali się informacjami i opowiadali sobie o tym, co ich czeka w dalszej drodze, w stronę Kaukazu i Morza Czarnego? A jeśli tak, to w jakim języku się porozumiewali: po ormiańsku, czerkiesku, abchasku, grecku, mongolsku, persku, turkmeńsku?

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć