Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
16 stycznia 2014

Pożegnanie Buldożera

Arik schodzi z pola bitwy

Po raz pierwszy i ostatni w życiu rozkazałem: „Wycofać się, zostawić rannych”. Bitwa, w której omal nie zginął jako 20-latek, uformowała Ariela Szarona na całe życie.
The New York Times
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Po ośmiu latach w śpiączce, w wieku 85 lat, zmarł były premier Izraela Ariel Szaron, jeden z najważniejszych wojskowych i politycznych przywódców tego kraju przez wiele dziesięcioleci. Stał się współtwórcą współczesnego państwa żydowskiego, a jednocześnie jedną z jego najbardziej kontrowersyjnych postaci. Podziwiano go i złorzeczono mu w tym samym stopniu. Jego nadrzędnym celem było zapewnienie absolutnego bezpieczeństwa Izraelowi na własnych warunkach, za każdą cenę. Wielokrotnie zmieniał jednak środki prowadzące do tego celu. Przez wiele lat był zwolennikiem osadnictwa na zajętych przez Izrael terenach, ale jedną z jego ostatnich decyzji w 2005 r. było jednostronne wycofanie osadników i żołnierzy ze strefy Gazy. Niedługo później jego karierę przerwała seria wylewów.

Pluton w pułapce

Doświadczeniem, które ukształtowało Szarona – śmiałego i bezwzględnego dowódcę, a potem polityka – była jego pierwsza bitwa w wojnie o niepodległość Izraela.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć