Forum

Najciekawsze historie świata

Obyczaje
16 stycznia 2014

Piłkarz gej

Hitz na spalonym

W ciągu 50 lat przez Bundesligę przewinęło się 5566 zawodowych piłkarzy, ale na razie tylko jeden miał odwagę się przyznać, że jest homoseksualistą. Coming out Thomasa Hitzlspergera, reprezentanta Niemiec, wywołał burzliwą dyskusję o tolerancji.
rozm. Carolin Emcke i Moritz Müller-Wirth

Sam pan poprosił o tę rozmowę. Dlaczego?
Thomas Hitzlsperger: Postanowiłem otwarcie powiedzieć o moim homoseksualizmie. Chcę wywołać publiczną dyskusję o homoseksualizmie wśród zawodowych sportowców. Ten temat pełen jest stereotypów, mówi się, że zawodowi sportowcy są „zdyscyplinowani”, „twardzi” i „bardzo męscy”. Z kolei homoseksualiści uchodzą za „kapryśnych”, „miękkich” i „wrażliwych”. Oczywiście jedno do drugiego nie pasuje. Zawodowy sportowiec, który byłby homoseksualistą? Dla wielu to sprzeczność sama w sobie – zawsze denerwowało mnie to w trakcie mojej kariery sportowej. Wkurzało mnie też zawsze to, że zawsze najgłośniej wypowiadają się na ten temat ci, którzy nie mają o nim bladego pojęcia.

Dlaczego nagle zdecydował się pan na to wyznanie? Czy ktoś zagroził, że zrobi to za pana?
To nie byłaby dla mnie żadna groźba. Czemużby? Jako zawodowy sportowiec jestem osobą publiczną. Każdy socjopata może wygadywać o mnie dowolne rzeczy. W piłce nożnej wszystko można ci przypisać – że jesteś „maniakalno-depresyjny”, że jesteś „pedał”, że „się wypaliłeś”. Najczęstszą obelgą ostatnio jednak jest to, że jesteś „pedał”.

Ale dlaczego postanowił pan dokonać coming outu właśnie teraz?

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć