Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenia
27 lutego 2014

Lida Pańkiw - bohaterka Majdanu

Berkutowi dałam kosza

W ostatnich dniach kijowskiej rewolucji najsłynniejszą Ukrainką stała się Lida Pańkiw.
na podstawie Los Angeles Times

Talk show „Dotyczy każdego” w telewizji Inter. W studiu licznie zgromadzeni goście: duchowni, ratownicy z Majdanu, uczestnicy antyrządowych protestów i zwolennicy prezydenta Wiktora Janukowycza. Jest piosenkarz Arsen Mirzojan, który często występował na scenie Majdanu. Jest też blond piękność Natalia Walewska.

Tradycją rosyjskich i ukraińskich talk show jest zapraszanie gwiazd w roli komentatorów – ot, dla podwyższenia oglądalności. Walewska, gwiazdka muzyki pop, ma niewiele wspólnego z protestem, który toczy się na ulicach Kijowa. W grudniu ub.r. na pytanie internauty, jak ocenia polityczną sytuację kraju i czy była na Majdanie, odpowiedziała: Konflikty mnie rozstrajają, staram się ich unikać. Na Majdanie nie byłam, gdyż ostatnio choruję. Ale wierzę, że w naszym kraju wszystko będzie dobrze. Zamiast o oddziałach samoobrony, których – jak twierdzi – nigdy nie widziała, opowiadała o swoim psim pupilu, prezencie od kochającego męża.

Był 21 lutego, Ukraina trwała w żałobie. Liczba ofiar antyrządowych protestów sięgnęła setki. Dzień wcześniej w centrum miasta zastrzelono kilkadziesiąt osób. Program toczył się przewidzianym trybem, aż przyszła kolej na Lidę Pańkiw. Długowłosą, młodą kobietę w tradycyjnej ukraińskiej koszuli i dżinsach. „Dziennikarka, narzeczona berkutowca” – tak ją podpisano.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć