Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenia
22 maja 2014

Nowa epidemia zagraża światu

Wirus MERS

Nowy zarazek z Bliskiego Wschodu pojawił się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Naukowcy obawiają się śmiertelnej epidemii.
K. Blawat, B. Uhlmann
Süddeutsche Zeitung Süddeutsche Zeitung

Gdyby to był człowiek, mówiono by o osobie cierpliwej. Takiej, która wie, że na początku lepiej nie rzucać się w oczy. Trzeba wyczekać na odpowiednią chwilę, by wejść z przytupem.

Tyle że w tym wypadku nie chodzi o człowieka, lecz o wirusa; i nie ulega wątpliwości, że ten moment właśnie nadszedł. Od paru tygodni liczba zakażeń wirusem MERS błyskawicznie rośnie. Europejski urząd epidemiologiczny ECDC poinformował, że w kwietniu było co najmniej 217 przypadków zakażenia. W porównaniu z innymi chorobami zakaźnymi ta liczba nie wydaje się duża. Statystyka oznacza jednak, że w ciągu zaledwie jednego miesiąca na MERS zachorowało więcej osób niż przez całe dwa poprzednie lata.

Już sam ten wskaźnik jest niepokojący. Lecz dochodzi jeszcze fakt, że wraz z liczbą zakażonych powiększa się również lista krajów dotkniętych chorobą. Dotychczas wykryto wirusa MERS w 16 państwach – w tym również w pięciu europejskich. Wielka Brytania poinformowała o czterech przypadkach zakażenia, w Niemczech i we Francji było ich po dwa, a we Włoszech i w Grecji po jednym. Ostatnio o pierwszym pacjencie chorym na MERS poinformowały Stany Zjednoczone. Akurat wrócił on z Arabii Saudyjskiej.

Czy to dopiero początek? Czy MERS szykuje się właśnie, by na całym świecie, na wielką skalę, przyprawiać ludzi o ciężką chorobę, a nawet zabijać?

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć