Forum

Najciekawsze historie świata

Reportaż
13 kwietnia 2017

Żyd buntownik

Heretyk z New Square

Przez trzydzieści lat żył w ortodoksyjnej żydowskiej wspólnocie. Pewnego razu odkrył świat poza nią i zapłacił za to wysoką cenę.
Na podst. L’Obs, The Village Voice

Shulem Deen nie wierzy własnym uszom, gdy słyszy, że w Europie żaden guru nie może kupić sobie połaci ziemi, by zbudować na niej teokratyczne państewko. W każdym razie coś takiego nie byłoby możliwe w laickiej Francji, dokąd ten amerykański Żyd przyjechał niedawno, aby promować własną biografię. Takie ograniczenia nie mieszczą się Deenowi w głowie. Większość życia spędził przecież w New Square, chasydzkim miasteczku oddalonym o 45 km na północ od Nowego Jorku. Historia tej siedmiotysięcznej mieściny nie jest długa. Założył ją 60 lat temu żydowski imigrant z Ukrainy, rabin Jakow Josef Twerski. Nazwa nie została wybrana przypadkowo: nawiązuje do Skwiry, miasta w obwodzie kijowskim, skąd wywodziła się jedna z najbardziej znanych dynastii chasydzkich.

Rebe Twerski przybył na emigrację do Nowego Jorku w 1948 roku. To, co tam ujrzał, przejęło go zgrozą. Na widok kobiet chodzących po ulicach w wyuzdanych strojach i gładko ogolonych świeckich Żydów zapłonął świętym gniewem.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć