Forum

Najciekawsze historie świata

Ludzie
31 sierpnia 2017

Jeff Bezos – pan Amazon

Szef Jeff

Gdyby całą globalną gospodarkę miała tworzyć jedna firma, z pewnością należałaby ona do Jeffa Bezosa.
Na podst. Le Figaro, Paris Match

Jak to jest być najbogatszym człowiekiem globu? To zapewne wspaniałe uczucie. Jeff Bezos poznał je tego lata, lecz nie dane mu było się rozsmakować. Ten piękny sen trwał tylko jedną noc. 27 lipca wieczorem „Forbes” podał, że szef Amazonu wskoczył na pierwsze miejsce na liście bogaczy, z majątkiem o wartości 90,9 mld dolarów. Nazajutrz rano wszystko prysło jak bańka mydlana.

Okazało się, że wyniki firmy w drugim kwartale były nieco gorsze od oczekiwanych. Pociągnęło to za sobą przecenę akcji na giełdzie.

Majątek twórcy i prezesa Amazonu, który wciąż ma 17 proc. udziałów w założonej przez siebie firmie i pozostaje jej głównym akcjonariuszem, stopniał z dnia na dzień o 2,2 mld dolarów, co oznacza, że Bill Gates wciąż jest odrobinę bogatszy od niego.

Tak naprawdę Bezos nie ma jednak powodu do narzekań. Bo czy w połowie lat 90., gdy zakładał w Seattle skromną księgarnię internetową, śniły mu się takie sukcesy? Czy miał prawo przypuszczać, że dzięki rozwojowi e-handlu zdobędzie złote góry i będzie deptać po piętach założycielowi Microsoftu?

Książki i powidło

Obecnie Amazon jest potężnym przedsiębiorstwem handlowym, sprzedającym dosłownie wszystko, co można sobie wyobrazić, klientom niemal na całym świecie. Jego giełdowa wycena zbliża się do pół biliona dolarów, co oznacza, że firma Bezosa jest warta dwukrotnie więcej niż potężna amerykańska sieć supermarketów Wal-Mart i trzydziestokrotnie więcej niż francuski potentat Carrefour.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć