Forum

Najciekawsze historie świata

Wydarzenia
12 października 2017

Co dalej z Katalonią?

Kata... co?*

Przemówienie Carlesa Puigdemonta przed parlamentem w Barcelonie miało doprowadzić do przesilenia w napiętych relacjach z Madrytem. Może jednak powiększyć chaos.
Na post. El País. La Vanguardia, The Guardian

Na tę chwilę Katalonia czekała z zapartym tchem od referendum 1 października, w którym 42 proc. uprawnionych do głosowania w 90 proc. opowiedziało się za oderwaniem od Hiszpanii. We wtorek 10 października premier autonomicznego rządu Carles Puigdemont w końcu stanął na mównicy lokalnego parlamentu, by podsumować „sytuację polityczną” w regionie i ogłosić jego niepodległość. Rozpoczął w pojednawczym tonie, mówiąc, że nie zamierza nikogo straszyć ani obrażać, że chce rozwiązywać problemy w demokratyczny i pokojowy sposób.

Następnie przedstawił powtarzaną do znudzenia litanię zarzutów pod adresem hiszpańskiego rządu, potępiając go za agresywne działania, odmowę dialogu i wieloletnią dyskryminację. Dopiero później przeszedł do sedna. Ogłosił, że zamierza „wypełnić mandat katalońskiego ludu, aby Katalonia stała się niepodległym państwem w formie republiki”, co część zgromadzonych powitała oklaskami. Te jednak szybko ucichły po kolejnych słowach mówcy. Szef Generalitat (katalońskiego rządu) poprosił bowiem parlament o „zawieszenie deklaracji niepodległości, by w ciągu następnych tygodni nawiązać dialog, bez którego nie sposób osiągnąć uzgodnionego rozwiązania”. Puigdemont zasugerował, że rozmowy nad pokojowym rozwiązaniem konfliktu z Hiszpanią powinny się toczyć z udziałem międzynarodowych mediatorów.

Czy szef katalońskiego rządu właśnie ogłosił niepodległość? Co znaczy, że zaraz ją zawiesił? – zachodzili w głowę wysłannicy światowych mediów w Barcelonie.

[pełna treść dostępna dla abonentów]

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć