Artykuły

Od redaktora naczelnego

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy,

Numer 17/ 2013
Jacek Mojkowski, redaktor naczelny Nowego Forum. Jacek Mojkowski, redaktor naczelny Nowego Forum. Forum
Dwa tygodnie temu wydaliśmy pierwszy numer NOWEGO FORUM. Dziękuję za opinie o nim, nadesłane zarówno bezpośrednio do mnie, jak i na adres redakcji. Dziękuję jednakowo za głosy pozytywne (stanowią dla nas inspirację i zachętę do dalszego działania), jak i za krytyczne (stanowią dla nas przestrogę, skłaniają do refleksji i korekt).

Mam świadomość, że każda nowość wywołuje w ludziach z jednej strony opór, z drugiej – ciekawość. Pamiętam, że kiedy w 2001 roku postanowiliśmy zmienić dawne czarno-białe FORUM na kolorowy magazyn, też spotkaliśmy się z głosami, że stare było lepsze, po co to ruszać itp. Minęły lata, my cały czas szlifowaliśmy naszą gazetę, uwzględniając również Państwa opinie. Podobnie będzie i teraz. W końcu gazeta nie powstaje w próżni, lecz we wzajemnych relacjach na linii redakcja–Czytelnicy.

Nadal czekamy na Wasze sądy o NOWYM FORUM i sugestie tematów. Monitorujemy prasę zagraniczną najszerzej jak się da, ale przecież nie jesteśmy w stanie dostrzec wszystkich ciekawych zjawisk na świecie. Liczymy na Państwa wsparcie.

W bieżącym numerze polecam uwadze poruszający reportaż Rimy Marrouch z Aleppo w Syrii, napisany specjalnie dla NOWEGO FORUM. Potwierdza się w nim ponura zasada, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda, tuż za nią są dzieci. Konflikt w Syrii trwa 26 miesięcy i końca nie widać. „To smutne, ale zaliczam się do ludzi, którzy są zdania, że w tej fazie niewiele możemy zrobić” – mówi prof. Zbigniew Brzeziński w cytowanym przez nas wywiadzie z „Der Spiegel”. W świecie rządzonym przez bezradnych dorosłych bezbronne dzieciaki dalej giną w bombardowaniach, wykorzystywane są jako żywe tarcze, w skrajnych przypadkach stają na linii frontu z bronią w ręku.

W połowie maja w Monachium rusza wreszcie po wielkich bólach proces stulecia (porównywany do procesu norymberskiego) – przed sądem stają zamachowcy z Narodowosocjalistycznego Podziemia (NSU). Sprawa bulwersuje całe Niemcy. Przypominamy ofiary brunatnego terroru i niejasne powiązania nazistów z tajnymi służbami.

Wreszcie zagadka domu przy Seymour Avenue, czyli tajemnicze porwanie i cudowne uwolnienie trzech kobiet uprowadzonych przez Ariela Castro przed dziesięcioma laty w Cleveland. Jaki panował nastrój w mieście, gdy młode dziewczyny znikały bez śladu? Panującą wtedy psychozę dobrze opisał w lokalnej gazecie początkujący dziennikarz Ariel Castro – syn starego Ariela Castro. Twierdzi, że nie miał pojęcia, iż ojciec przez lata maltretował swoje ofiary, bił i gwałcił.

Zdarzenia z Cleveland łączą się z losami Nataschy Kampusch. Ona też była latami więziona w piwnicy. Wydostała się jednak na wolność, pokonała traumę, opublikowała książkę, a teraz wszedł na ekrany film ukazujący jej historię. Kampusch pozbierała się w życiu, bo wyznaje zasadę, że przegrywa tylko ten, kto się poddaje. Czy podobnie poradzą sobie kobiety z Cleveland?

Z tym i innymi pytaniami, na które próbujemy znaleźć odpowiedź w bieżącym numerze, zostawiam Państwa do następnego wydania. Przypominam, że kolejne NOWE FORUM ukaże się w piątek 24 maja.

Jacek Mojkowski, redaktor naczelny NOWEGO FORUM

10.05.2013 Numer 17/ 2013
Reklama