Forum

Najciekawsze historie świata

Edytorial
23 maja 2013

Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy

Od redaktora naczelnego

Mój medyczny wybór – taki tytuł nosi list otwarty, jaki Angelina Jolie wysłała do „New York Timesa”. Publikujemy go w całości, bo warto poznać argumenty kobiety, która decyduje się na tak drastyczny krok, jakim jest profilaktyczne usunięcie piersi zagrożonych rakiem.
Jacek Mojkowski, redaktor naczelny
Tygodnik FORUM Tygodnik FORUM

Dla jednych Jolie zostanie bohaterką, kobietą odważną i pragmatyczną, która publicznie zwraca uwagę na problem. Dla innych będzie hollywoodzką diwą, która wykorzysta każdą okazję, nawet mastektomię, by zwrócić na siebie uwagę. A może jej przypadek jest dowodem na to, że można zapanować nad swoim przeznaczeniem, że człowiek nie jest tylko biomasą pełną genów, ale ma także wolną wolę.

Nad swoim losem będzie musiała szybko zapanować również Angela Merkel. Jak wpłynie na jej karierę książka opisująca „pierwsze życie” pani kanclerz, czyli 35 lat spędzone w NRD? Jak zareagują wyborcy (a wybory w Niemczech już na jesieni!) na wiadomość, że córka pastora była sekretarzem propagandy w komunistycznej młodzieżówce? Autorzy węszą wszędzie, także w aktach Stasi. Z pewnością książka wywoła gorącą dyskusję na temat granic oportunizmu w czasach komunizmu. Znajdą się jacyś niepokorni, którzy uznają, że jeśli ktoś nie walczył z reżimem na barykadzie, to znaczy, że z nim współdziałał. Fakt, Merkel nie walczyła…

W tym bieżącym wydaniu NOWEGO FORUM zamieszczamy wiele ludzkich historii, jedni – jak to w życiu – trafiają na swój szczęśliwy los, inni nie. Ale z każdej z tych historii da się coś wyciągnąć dla siebie. Polecam ich lekturę i przypominam, że następny numer NOWEGO FORUM ukaże się 7 czerwca.

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć