Artykuły

Yes, we scan!

Big Brother 2013

Numer 20/ 2013
Na cenzurowanym znajdzie się Obama, który przez przeciwników będzie oceniany jako naśladowca antydemokratycznej polityki Busha. Na cenzurowanym znajdzie się Obama, który przez przeciwników będzie oceniany jako naśladowca antydemokratycznej polityki Busha. Corbis
Dlaczego niektórzy Amerykanie zdradzają Amerykę? Bo są przekonani, że wcześniej zdradził ją Obama. Dlatego ujawniają światu tajemnice kompromitujące prezydenta. Czynią to bez względu na cenę, jaką przyjdzie im za to zapłacić. Bohaterstwo czy szaleństwo?
Edward Snowden ukrywa się gdzieś w Honkongu.AFP Edward Snowden ukrywa się gdzieś w Honkongu.

Są dzisiaj trzy miejsca na Ziemi charakterystyczne dla tej historii. Pierwsze – to sala sądu wojskowego w Forcie Mead w Baltimore, gdzie właśnie toczy się rozprawa przeciwko 25-letniemu kapralowi Bradleyowi Manningowi. Za zdradę tajemnicy wojskowej grozi mu dożywocie. To on przekazał WikiLeaks tysiące tajnych depesz dyplomatycznych z ambasad USA – a także film wideo z pokładu wojskowego śmigłowca, ukazujący, jak jego załoga rozstrzeliwuje z powietrza grupę nieuzbrojonych irackich cywilów, w tym dwoje dzieci.

21.06.2013 Numer 20/ 2013
Reklama