Forum

Najciekawsze historie świata

23 września 2013

Ukryta twarz Złotej Jutrzenki

Po pogrzebie Pavlosa Fyssasa, rapera zamordowanego w nocy z 17 na 18 września przez aktywistę Złotej Jutrzenki, dziennik To Ethnos opublikował „szokujące informacje na temat jednostek szturmowych” tej neonazistowskiej partii. W taki sam sposób określano („sturmabteilung”) SA Adolfa Hitlera.
Presseurop za To Ethnos, I Kathimerini

W długim wywiadzie ktoś, kto należał niegdyś do Złotej Jutrzenki, trzeciej partii politycznej kraju, która weszła do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2012 r., opowiada gazecie, że „aby zostać członkiem partii trzeba udowodnić, że jest się zdolnym do aktów przemocy, że nie ma się strachu przed uderzeniem”. Działacze, którzy opuścili partię lub byli wyrzuceni są obiektem „elektronicznego molestowania”, w szczególności na portalach społecznościowych.

Dawny bojownik wyjaśnia również, że Złota Jutrzenka domaga się od swoich członków, by zapewniali „ochronę” handlowców, w szczególności przed albańską mafią. Co jest bardziej zaskakujące, ujawnia też, że ubrania „dla Greków”, których gromadzenie organizuje ta partia, często lądują się na stoiskach prowadzonych przez Pakistańczyków.

Dziennik I Kathimerini zaś donosi, że „rząd otworzył teczkę Złotej Jutrzenki”: "Ministrowie i policja pozostają w gotowości. Projekt ustawy, na podstawie której można zakazać działalności partii w rodzaju Złotej Jutrzenki tak jak „grup terrorystycznych”, będzie wkrótce przedstawiony w parlamencie. Wczoraj wieczorem [dziewiętnastego września] minister porządku publicznego przekazał prokuratorowi generalnemu teczkę z trzydziestoma nazwiskami najbardziej niebezpiecznych działaczy Złotej Jutrzenki".

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć