Forum

Najciekawsze historie świata

10 października 2013

Więcej bezpieczeństwa, ale żadnej solidarności

Podczas spotkania 8 października w Luksemburgu, poświęconego m.in. kwestii imigracji po tragedii u wybrzeży Lampedusy, ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich postanowili uszczelnić granice zewnętrzne UE, zwiększyć liczbę odmów wjazdu do Unii oraz wzmocnić walkę z siatkami przemytników, podaje Il Manifesto.
Presseurop za Il Manifesto, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Dziennik, którego tytuł głosi „Wprowadzić w życie Frontex”, tłumaczy, że agencja UE zajmująca się nadzorem granic postanowiła wypłacić Włochom kolejne 2 mln euro, aby łatwiej im było uporać się z napływem imigrantów. Od 2 grudnia Frontex będzie dysponował Eurosurem, systemem nadzoru, którego celem jest zmniejszenie liczby nielegalnych imigrantów i polepszenie skuteczności operacji ratowania ludzi na morzu. Budżet tego systemu będzie wynosił 340 mln euro do 2020 r.

Państwa Dwudziestkiósemki, z Niemcami na czele, odrzuciły jednak prośbę Włoch o większą solidarność całej Unii, m.in. w zakresie przerzucania uchodźców do różnych państw członkowskich, i zmianę europejskich zasad dotyczących imigracji, pisze z kolei Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ponadto, jak podkreśla Il Manifesto, przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, i komisarz ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Cecilia Malmström, udali się 9 października na Lampedusę, w towarzystwie premiera Włoch Enrico Letty i jego ministra spraw wewnętrznych Angelino Alfano. Musieli się zmierzyć z falą protestów mieszkańców wyspy, którzy uważają, że zostali porzuceni, ponieważ sami muszą sobie radzić z problemem napływających imigrantów.

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć