Artykuły

Pożądanie w cieniu wiśni

Galeria zboczeń

Numer 31/ 2013
Szunga, czyli „Obrazy wiosny”. Erotyczna grafika przeżywała w Japonii okres największej świetności między XVII a XIX wiekiem. Szunga, czyli „Obrazy wiosny”. Erotyczna grafika przeżywała w Japonii okres największej świetności między XVII a XIX wiekiem. Photoshot / EAST NEWS
Japonia jest jedynym krajem, w którym sztuka erotyczna weszła do głównego nurtu. Nowa wystawa w Muzeum Brytyjskim pokazuje, jak często seks kojarzono z komedią lub buntem politycznym.
Japończycy - w porównaniu z Europejczykami, ale także z Azjatami - przedstawaiają seks ze znacznie większą otwartością.Photoshot/EAST NEWS Japończycy - w porównaniu z Europejczykami, ale także z Azjatami - przedstawaiają seks ze znacznie większą otwartością.

Obraz, na którym kobieta w ekstazie poddaje się pieszczotom oralnym z ośmiornicą, nie mógłby trafić do głównego nurtu żadnej większej tradycji artystycznej. A jednak jest to jedno z najsłynniejszych dzieł Hokusai, największego japońskiego grafika. Rembrandt umieścił na kilku rycinach pary uprawiające seks. Picasso namalował wiele obrazów erotycznych, podobnie jak Degas, Toulouse-Lautrec czy Rodin. Georg Grosz popełnił trochę świntuszących akwarel.

22.11.2013 Numer 31/ 2013
Reklama