Artykuły

Piramidalna ściema

Bośnia magnesem dla świrów i maniaków

Numer 31/ 2013
Takie regularne kształty może mieć tylko piramida! Takie regularne kształty może mieć tylko piramida! Rex Features / EAST NEWS
Od 2006 roku dziwne wzgórze w Bośni i Hercegowinie przyciąga mistyków i zwolenników teorii spiskowych. Czy kryje ślady pradawnej cywilizacji?
„Doktor Sam”, czyli Semir Osmanagić, robi interes na wszystkim: na kamieniach ozdobnych (dwa euro od jednego), na swoich książkach (10 euro za egzemplarz), a nawet na kapeluszu (7,5 euro sztuka).EPA/PAP „Doktor Sam”, czyli Semir Osmanagić, robi interes na wszystkim: na kamieniach ozdobnych (dwa euro od jednego), na swoich książkach (10 euro za egzemplarz), a nawet na kapeluszu (7,5 euro sztuka).

Łup! Kilof uderza o skałę. Pot miesza się z kurzem i zalewa oczy. Peter, 49-letni Holender, zawzięcie rozgrzebuje jakąś wąską szczelinę. Pochyla się nad otworem: Stąd wylatuje świeże powietrze. Pod spodem musi być komora wejściowa! Teraz już dziesięciu uwija się przy tej dziurze. Ekscytacja sięga zenitu. Mają dokopać się do Piramidy Słońca! Ten tajemniczy obiekt znajduje się w pobliżu bośniackiej miejscowości Visoko, 30 km od Sarajewa. Każdego lata dziesiątki wolontariuszy rozkopują to miejsce ze szczerą chęcią napisania historii świata na nowo.

22.11.2013 Numer 31/ 2013
Reklama