Artykuły

Halo! tu terror!

Cena za telefon

Numer 02/ 2014
W dobre dni trzeba harować przez 18 godzin na dobę. W złe dni trzeba uciekać przed kolejnymi najeźdźcami. W dobre dni trzeba harować przez 18 godzin na dobę. W złe dni trzeba uciekać przed kolejnymi najeźdźcami. Getty Images/Flash Press Media
Rudy rzadkich metali wykorzystywane w naszych smartfonach pochodzą z Demokratycznej Republiki Konga. A tam panuje piekło.
Największa wojna współczesnej Afryki pustoszy Demokratyczną Republikę Konga od końca XX w. Zginęło w niej już pięć milionów ludzi.Studio Forum Największa wojna współczesnej Afryki pustoszy Demokratyczną Republikę Konga od końca XX w. Zginęło w niej już pięć milionów ludzi.

Tak wygląda dobry dzień: kobieta od kilku godzin siedzi w kucki w potoku, podziurkowaną blaszaną miską przesiewa błoto, od czasu do czasu sięgając do niej rozmoczonymi palcami. Co jakiś czas wyławia czarno-szare grudki, maleńkie nagrody. – Kasyteryt – mówi. – Ruda cyny. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to zarobi dzisiaj 300 franków kongijskich, co w przeliczeniu daje 25 centów. Wystarczy na trzy beignety, czyli smażone w tłuszczu kulki z ciasta.

17.01.2014 Numer 02/ 2014
Reklama