Artykuły

Kret w pajęczynie

Wydałem Assange'a

Numer 03/ 2014
Siggi (z lewej) i Julian Assange w 2011 r. Uczeń sprzedał mistrza i wrócił do rodziców, założyciel Wiki-Leaks ukrywa się w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie. Siggi (z lewej) i Julian Assange w 2011 r. Uczeń sprzedał mistrza i wrócił do rodziców, założyciel Wiki-Leaks ukrywa się w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie. Getty Images / FPM
Nastoletni geniusz komputerowy z Islandii, Sigurdur „Siggi” Thordarson, był najbliższym pomocnikiem szefa WikiLeaks. Po kilku latach okazał się wtyką FBI.
www.caglecartoons.com

Gdy się poznali, ledwie 17-letni Sigurdur Thordarson z miejsca wzbudził zaufanie Juliana Assange’a. Jako jego prawa ręka zgromadził ponad terabajt danych dotyczących WikiLeaks: tysiące stron zapisów czatów, nagrania internetowych telekonferencji, podsłuchane rozmowy telefoniczne, dokumenty i e-maile. Wszystko to trafiło w ręce FBI.

Podobnie jak Assange i wielu uzdolnionych hakerów Siggi od dziecka czuł się samotny. Syn fryzjerki i kierownika sprzedaży w firmie handlującej farbami nudził się w szkole, unikał kolegów i marzył o życiu wykraczającym poza przedmieścia Rejkiawiku.

31.01.2014 Numer 03/ 2014
Reklama