Artykuły

Odlot gastronautów

Dieta w kosmosie

Numer 03/ 2014
Kosmiczna kuchnia. Tak wygląda kulinarny namiot, który stanie na Marsie. Kosmiczna kuchnia. Tak wygląda kulinarny namiot, który stanie na Marsie. Dr. Sian Proctor/Hi-Seas 2013 Mission / AN
W stanie nieważkości ludzie najpierw tracą apetyt, a potem tracą na wadze. Z tego względu NASA zorganizowała kurs gotowania dla tych, którzy wybierają się w podróż na Marsa.
Aby przeprowadzić symulację podróży na tak odległy dystans, ochotnicy mieli przetrwać kilka miesięcy w odludnym terenie na wulkanie Mauna Loa.Dr. Sian Proctor/Hi-Seas 2013 Mission/AN Aby przeprowadzić symulację podróży na tak odległy dystans, ochotnicy mieli przetrwać kilka miesięcy w odludnym terenie na wulkanie Mauna Loa.

Badacze NASA na cztery miesiące zamknęli sześć kobiet i mężczyzn w namiocie o kopulastym dachu, wzniesionym na hawajskim wulkanie. Podczas tego eksperymentu chodziło przede wszystkim o dwie kwestie: dobre jedzenie i zatkane nosy. Jak pokazują doświadczenia z międzynarodowej stacji badawczej ISS, w stanie nieważkości zaczynają szwankować zmysły zapachu i smaku. W rezultacie kosmonauci z dnia na dzień jedzą coraz mniej. Sprawę pogarsza jeszcze nudna dieta na statku kosmicznym.

31.01.2014 Numer 03/ 2014
Reklama