Artykuły

13 znak zodiaku: krowa

Kenia: urodziny tylko raz w roku

Numer 05/ 2014
„Dzikich obrzędów nie praktykujemy” - zapewniają turystów. „Ale za drobną opłatą możemy je pokazać”. „Dzikich obrzędów nie praktykujemy” - zapewniają turystów. „Ale za drobną opłatą możemy je pokazać”. AFP / EAST NEWS
Doroczne świętowanie urodzin to tradycja europejska. W kenijskim plemieniu Turkana urodziny obchodzi się tylko raz w życiu – w dniu, gdy stawia się samodzielnie pierwsze kroki.
Bydło w kolejce do szczepienia. Międzynarodowe programy pomocowe uchroniły tubylców przed głodem i suszą.Polaris/EAST NEWS Bydło w kolejce do szczepienia. Międzynarodowe programy pomocowe uchroniły tubylców przed głodem i suszą.

Do jeziora Turkana, leżącego na granicy Kenii i Etiopii, dostaliśmy się od strony kenijskiej. Chciałem odwiedzić wysepki na środku jeziora, na których ponad sto lat temu rosyjski podróżnik Aleksandr Bułatowicz natknął się na plemię Turkana, poobserwować ich życie, wziąć udział w obrzędach. Pierwszym człowiekiem, jakiego tu zobaczył Bułatowicz, był mały chłopiec. Malec leżał na kamieniach i krzyczał. Gdy Bułatowicz podszedł bliżej, spostrzegł, że chłopczyk jest oskalpowany.

28.02.2014 Numer 05/ 2014
Reklama